Форекс каталог
Понедельник, 30.01.2023

[ Новые сообщения · Обзор форума · Участники · RSS · Правила форума ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Модератор форума: Ostrik, Tisha™  
Форум (главная) » Авторские блоги » Блог Ostrik » ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ (Огляди основних тенденцій на грошово-кредитному ринку)
ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ
OstrikДата: Среда, 07.03.2012, 12:39 | Сообщение # 1
Генерал-майор
Группа: Spread_Trader
Сообщений: 352
Репутация: 25
Статус: Оффлайн
Цей документ надається винятково як інформація.
Дані публікації в жодному разі не претендують на всеосяжний і повний аналіз ринку. Будь-які думки, висловлені в цьому звіті, мають суб'єктивний характер і можуть відрізнятися від точки зору інших структурних підрозділів Інституту еволюційної економіки в зв'язку з використанням різної методології, підходів і припущень при проведенні аналізу. Всі точки зору і думки (включаючи затвердження та прогнози) належать тільки Інституту еволюційної економіки і можуть бути змінені без попередження або повідомлення. Представлені в документі думки виражені з урахуванням ситуації на дату виходу матеріалу.
Ми не стверджуємо, що наведена інформація й думки правильні або представлені повністю, однак вони базуються на даних, отриманих з надійних джерел.
Дані публікації в жодному разі не покликані виступати в ролі керівництва до прийняття рішень та рекомендацій до купівлі або продажу валюти, цінних паперів тощо, оскільки мають суто ознайомчий характер. Автори не несуть жодної відповідальності або зобов'язань щодо збитків через прийняті на основі даних публікацій рішення.


Флюгер был приколочен намертво - и ветер обречённо дул в указанном направлении...

Сообщение отредактировал Ostrik - Среда, 07.03.2012, 17:03
 
OstrikДата: Среда, 07.03.2012, 17:03 | Сообщение # 2
Генерал-майор
Группа: Spread_Trader
Сообщений: 352
Репутация: 25
Статус: Оффлайн
ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ місячний огляд Січень 2012

НБУ вирішив дозволити банкам переоцінити свої резерви, сформовані під видані кредити. Кредитні ризики тепер будуть враховувати не тільки фінансовий стан позичальника, але й своєчасність погашення ним раніше отриманих кредитів. Це, можливо, дозволить банкам вивільнити кошти і спрямувати їх на нове кредитування.
Мін’юст зареєстрував постанову правління НБУ №465 від 22.12.2011 р. «Про затвердження Змін до Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків», якою внесено зміни в інструкцію про ведення банками касових операцій.
НБУ пом'якшив коефіцієнти обліку застав для відшкодування можливих кредитних втрат.
Нацбанк підвищив до 80% коефіцієнти обліку банківських металів, закладених під кредитні операції, які класифікуються як субстандартні (коефіцієнт становив 60%; прострочення на термін 31-60 днів) і сумнівні (20%; 61-90 днів). З 50% (субстандартні) і 20% (сумнівні) до цих же 80% підвищено коефіцієнти обліку державних цінних паперів, закладених під такі ж категорії кредитів.
Коефіцієнт обліку нерухомості, іпотечних облігацій і сертифікатів у субстандартних і сумнівних позиках збільшео на 10 пунктів - до 50% і 30% відповідно. Однак ці послаблення стосуються тільки гривневих кредитів. Документ передбачає розширення можливості обліку безумовних гарантій при розрахунку резервів: коефіцієнти для всіх категорій кредитних операцій (крім безнадійних) підвищено до 100%. При визначенні кредитних категорій НБУ відмовився від їх прив'язки до абсолютного розміру чистого кредитного ризику. Кредит буде визнаватися субстандартним, якщо виникне ймовірність несвоєчасного погашення всієї суми боргу (зараз позика потрапляє в цю категорію при 20-відсотковій імовірності непогашення).


Динаміка основних показників грошово-кредитного ринку в січні визначалася і політикою НБУ, і рухом бюджетних коштів на тлі сезонного зниження ділової активності.

Дії регулятора, спрямовані на скорочення грошової пропозиції, були мінімальними – протягом січня НБУ розмістив депозитних сертифікатів лише на 62 млн. грн. Однак суттєвий вплив на скорочення монетарної бази здійснювали і бюджетні кошти (зростання на рахунку в НБУ в 2,1 раза – до 4,3 млрд. грн.), і проведення валютних інтервенцій (від’ємне сальдо становило 0,9 млрд. дол. США).
Водночас НБУ на підтримку ліквідності банківського сектора надав 3 млрд. грн. шляхом проведення рефінансування, 2,4 млрд. грн. з яких становили операції прямого репо . Також зростанню ліквідності сприяло погашення депозитних сертифікатів обсягом 5,5 млрд. грн., які були розміщені НБУ в останніх числах грудня 2011 року на короткий термін (погашення основного обсягу в 5,2 млрд. грн. відбулося вже 3-го січня).
Коррахунки впродовж січня коливалися в діапазоні 17-24 млрд. грн. і на кінець місяця становили 19,4 млрд. грн., при чому їх середньомісячний рівень збільшився на 8,6% – до 24 млрд. грн. (порівняно з 22 млрд. грн. у середньому за грудень 2011 р.). Цьому, з-поміж іншого, сприяло збереження обсягу обов’язкових резервів на окремому рахунку в НБУ на рівні грудня 2011 р. – 7,7 млрд. грн.

Графік. Динаміка коррахунків та вартості коштів на міжбанківському ринку, млн. грн., % у 2011 – 2012рр.


Графік. Динаміка мобілізаційних операцій НБУ та їхній вплив на ліквідність банківської системи у 2011 – 2011 рр., млрд. грн.


Зазначене зумовило скорочення монетарної бази на 4,2% – до 230 млрд. грн.
Облікова ставка залишилася на рівні 7,75%.

Графік. Динаміка монетарної бази та грошової маси у 2010 – 2012 рр., кумулятивно, %


Загальний обсяг депозитів на рахунках комерційних банків скоротився на 0,5% (до 487 млрд. грн.) за рахунок скорочення вкладів у нацвалюті на 1,1% (до 278 млрд. грн.) та при зростанні валютних депозитів лише на 0,4% (до 209 млрд. грн.). Вклади юросіб скоротилися і в нац-, і в інвалюті значно більшими темпами, ніж зростали вклади населення, що й стало причиною скорочення загального обсягу депозитів.

Довідково: зменшенню загального обсягу вкладів сприяло також згортання роздрібного бізнесу Кредит Європа Банку. Таким чином Кредит Європа Банк став третім банком з іноземним капіталом, який за останній час покинув роздрібний ринок в Україні. Нагадаємо: восени 2011 року це зробили шведські СЕБ Банк і Сведбанк.

На тлі зменшення залишку депозитних вкладень грошова маса скоротилася (на 1,5% до 675 млрд. грн.) у тому числі й за рахунок готівкової складової (скорочення обсягу готівки поза банками на 4,2% до 184,6 млрд. грн.).
Інтегральна відсоткова ставка за депозитами скоротилася з 9,6% в грудні 2011 р. до 7% у січні. Таким чином при зниженні вартості залучення коштів спостерігається і скорочення ресурсної бази банків.

Графік. Динаміка українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб у 2011 – 2012 рр., % річних


*Компанія Thomson Reuters розраховує індикативну ставку «Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб» (Ukrainian Index of Retail Deposit Rates, або UIRD) за методикою, розробленою спільно з Національним Банком України, на основі номінальних ставок ринку депозитів фізичних осіб, які оголошуються провідними учасниками українського ринку банківських депозитів фізичних осіб.

Загальний обсяг наданих кредитів скоротився на 0,8% до 787,2 млрд. грн. за рахунок зменшення кредитування і в нацвалюті (на 1,3% до 464,2 млрд. грн.), і в інвалюті (на 0,1% до 323 млрд. грн.).
Скорочення залишків за кредитами відбулося на тлі зниження відсоткових ставок (що цілком відповідало покращенню ситуації з ліквідністю) як на міжбанківському ринку (середньозважена ставка за кредитами скоротилася до 4,7% у січні з 9,5% у грудні 2011 р.), так і для юридичних та фізичних осіб (до 15,6% з 17,2% у грудні 2011 р.).

Графік. Динаміка кредитування у 2008 – 2012 рр. (з урахуванням та без урахування девальвації гривні у 2008 р.), %


Прибутковість банківських вкладів, швидше за все, досягла свого піку, і ставки можуть знижуватися вже у лютому-березні (банки вже почали згортання акційних пропозицій). Напередодні новорічних свят банки пропонували клієнтам короткострокові вклади, підвищуючи ставки в боротьбі за ліквідність. Утім ставки по довгострокових депозитах продовжують зростати, демонструючи зацікавленість комерційних банків у «довгому» ресурсі. Наразі ситуація з прогнозуванням динаміки ставок по вкладах неоднозначна – в разі прогнозованого початку зниження вартості депозитів банки, скоріш за все, залучатимуть вкладників короткостроковими акційними вкладами, можливо, з лояльними умовами довгострокового зняття вкладу.
Таким чином можна припустити, що в 2012 році першість серед найважливіших чинників при виборі умов розміщення коштів буде розділено між вартістю вкладу та зазначеними вище умовами.
У разі реалізації кризового сценарію втручання НБУ в грошово-кредитний ринок з метою зменшення грошової пропозиції буде стимулювати зростання вартості боргового ресурсу і на міжбанку, і за депозитами фізосіб.
У 2012 році (період підвищеної невизначеності щодо умов розвитку і світової, й національної економіки) актуальними залишаться максимально зручні та вигідні вклади, а саме: продукти з фіксованою ставкою, вільним доступом до рахунку та лояльними умовами розірвання договору.


Скачати ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ січень 2012 р. у форматі PDF
Прикрепления: 0457955.jpg(458.9 Kb) · 3021082.jpg(84.8 Kb) · 1767870.jpg(276.0 Kb) · 9600575.jpg(105.6 Kb) · 6358010.jpg(81.6 Kb)


Флюгер был приколочен намертво - и ветер обречённо дул в указанном направлении...

Сообщение отредактировал Ostrik - Среда, 07.03.2012, 18:03
 
OstrikДата: Среда, 19.09.2012, 09:18 | Сообщение # 3
Генерал-майор
Группа: Spread_Trader
Сообщений: 352
Репутация: 25
Статус: Оффлайн
ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ місячний огляд Лютий 2012

Як і у січні динаміка основних показників грошово-кредитного ринку у лютому визначалася і політикою НБУ, і рухом бюджетних коштів на тлі низького рівня інфляції та перевищення надходжень валюти від нерезидентів над переказами на їх користь.
У лютому чистий приплив валюти на рахунки резидентів становив майже 1,8 млрд. дол. США (в еквіваленті). Середньоденний попит на міжбанківському валютному ринку порівняно із січнем зменшився за безготівковими операціями на 2,8 %, а пропозиція збільшилася на 2,1 %, що сприяло зниженню чистого попиту на іноземну валюту більше ніж у 2 рази.
За таких умов НБУ здійснював операції на грошово-кредитному ринку переважно спрямовані на підтримку банківської системи ліквідністю.
Протягом місяця «регулятор» провів лише одне розміщення депозитних сертифікатів загальним обсягом 10 млн. грн. з середньозваженою ставкою 5%, з іншого боку на підтримку ліквідності банківської системи надав 2,5 млрд. грн. з яких: кредитів овернайт 171 млн. грн., кредитів шляхом проведення тендеру рефінансування 150 млн. грн., операцій прямого репо 2,1 млрд. грн.
У структурі інструментів рефінансування найбільшу питому вагу мали операції прямого репо - 87%.

Питома вага інструментів рефінансування у його загальному обсязі у 2011-2012рр., % та од
.


Кількість банків відповідно до інструменту рефінансування у 2011-2012 рр., од.


Рівень обов’язкових резервів збільшився на 1,3% і становив 15,1 млрд. грн. з яких на окремий рахунок було перераховано 7,65 млрд. грн.,
Обсяг коррахунків, незважаючи на підтримку ліквідності комерційних банків з боку НБУ, на кінець місяця скоротився на 15,1% до 16,4 млрд. грн. (середній їх рівень зменшився на 28,4% до 16,8 млрд. грн. з 23,5 млрд. грн. у січні), що було викликано акумуляцією бюджетних коштів на рахунку в НБУ (зростання у нацвалюті на 10,5% до 4,7 млрд. грн.) та формуванням від’ємного сальдо валютних інтервенцій НБУ (113,5 млн. дол. США).

Динаміка коррахунків та вартості коштів на міжбанківському ринку, млн. грн., % у 2011 – 2012рр.Зазначені умови сприяли скороченню монетарної бази на 0,6% до 228,5 млрд. грн. та зростанню вартості коштів на міжбанку з 4,7% у січні до 6,2% у лютому.

Динаміка монетарної бази та грошової маси у 2010 – 2012 рр., кумулятивно, %Довідково. З метою мінімізації неконтрольованого впливу бюджетних коштів на рівень ліквідності банківської системи, а відтак і монетарної бази, НБУ обговорює з Міністерством фінансів можливість розміщення казначейських коштів.

На тлі формування дефіциту ліквідності банківської системи (обсяг вільної ліквідності скоротився на 70% з 4,5 млрд. грн. у січні до 1,3 млрд. грн. у лютому) відбулося деяке підвищення середньомісячної вартості депозитів у нацвалюті з 10,% у січні до 10,5% у лютому, однак, загальний обсяг депозитів зріс лише на 0,4% до 489,4 млрд. грн., що пояснюється значним відтоком коштів юросіб другий місяць поспіль.
У розрізі валют зростання пасивів забезпечувалося виключно зростанням вкладів в інвалюті (на 1,2% до 211,8 млрд. грн.) при скороченні вкладів у нацвалюті (на 0,2% до 277,6 млрд. грн.).
Довідково: облікова ставка залишилася на рівні 7,75%

Динаміка українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб у 2011 – 2012 рр., % річних


Динаміка індексів IEE DEPOSIT INDEX-UAH, IEE DEPOSIT INDEX-USD, IEE DEPOSIT INDEX-EUR у 2011-2012 рр.,%


Загальний обсяг наданих кредитів зріс лише на 0,5% до 791,4 млрд. грн. і у розрізі валют забезпечувався зростанням позик у нац.- та інвалюті на 0,8% до 468 млрд. грн. та 0,1% до 323,4 млрд. грн. відповідно. Стримуючим фактором кредитування у першу чергу залишається вартість позикових коштів, так середньомісячна вартість позик у нацвалюті у лютому знаходилася на рівні 15,3%.

Динаміка кредитування у 2008 – 2012 рр. (з урахуванням та без урахування девальвації гривні у 2008 р.), %.На тлі незначного приросту депозитів, позитивна динаміка готівки поза банками (зростання на 1% до 186,5 млрд. грн.) сприяла зростанню грошової маси на 0,6% до 679,4 млрд. грн. Значення грошового мультиплікатора зросло з 2,94 у січні до 2,97 у лютому.

Таким чином, як і у січні, втручання регулятора у грошово-кредитний ринок з метою зменшення грошової пропозиції було мінімальним, а скорочення монетарної бази відбулося за рахунок здійснення НБУ валютних інтервенцій та перетоку бюджетних коштів на рахунок в НБУ.

Скачати ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ лютий 2012 р. у форматі PDF


Прикрепления: 4380607.jpg(92.1 Kb) · 5429979.jpg(81.0 Kb) · 4765214.jpg(462.6 Kb) · 9624924.jpg(322.0 Kb) · 1831085.jpg(430.8 Kb) · 3382966.jpg(290.7 Kb) · 1540864.jpg(339.8 Kb)


Флюгер был приколочен намертво - и ветер обречённо дул в указанном направлении...

Сообщение отредактировал Ostrik - Пятница, 21.09.2012, 09:29
 
OstrikДата: Среда, 19.09.2012, 17:28 | Сообщение # 4
Генерал-майор
Группа: Spread_Trader
Сообщений: 352
Репутация: 25
Статус: Оффлайн
ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ місячний огляд Березень 2012

У березні регулятор на тлі низького рівня інфляції продовжував надавати ліквідність у систему. Водночас (як і в попередні місяці) на противагу діям НБУ рух бюджетних коштів у нацвалюті діяв у бік зменшення ліквідності комерційних банків.
Загальний обсяг наданих коштів через кредитний канал становив 5 млрд. грн., з яких 4,2 млрд. грн. становили операції прямого репо та 0,8 млрд. грн. – кредити, отримані шляхом участі в тендері. Також зростанню монетарної бази сприяло проведення додатних інтервенцій на валютному ринку (сальдо – 152,6 млн. дол. США (в еквіваленті)).
У структурі інструментів рефінансування найбільшу питому вагу мали операції прямого репо – 83%.

Питома вага інструментів рефінансування у його загальному обсязі в 2011 – 201 2рр., % та од.


Кількість банків відповідно до інструменту рефінансування в 2011 – 2012 рр., од.


Незважаючи на суттєвий обсяг мобілізаційних операцій (1,7 млрд. грн. у березні проти 10 млн. грн. у лютому), вони не мали значного впливу на рівень ліквідності, так як 75% здійснених розміщень мали термін обертання до 14 днів і були погашені вже в березні. Хоча загалом за підсумком місяця сальдо мобілізаційних операцій було сформовано від’ємним, однак воно становило лише 94 млн. грн.
Третій місяць поспіль перетікання бюджетних коштів на рахунок Уряду в НБУ в нацвалюті (зростання на 21,3% до 5,7 млрд. грн.), на противагу діям НБУ, стримує зростання рівня ліквідності банківської системи, однак у березні цей чинник був нівельований значно більшими обсягами рефінансування та емісії коштів через валютний канал.

Довідково. З метою мінімізації неконтрольованого впливу бюджетних коштів на рівень ліквідності банківської системи НБУ обговорює з Міністерством фінансів можливість розміщення казначейських коштів.

Динаміка коррахунків та вартості коштів на міжбанківському ринку, млн. грн., % у 2011 – 2012рр.


Обсяг обов’язкових резервів становив 15,2 млрд. грн., з яких на окремий рахунок було перераховано 8 млрд. грн. (7,7 млрд. грн. у лютому). Середній рівень коррахунків за таких умов збільшився на 21% з 16,8 млрд. грн. у лютому до 20,4 млрд. грн. у березні.
Результатом зазначеного стало зростання монетарної бази на 2% до 233,1 млрд. грн. (скорочення на 2,8% з початку року) та суттєве зменшення вартості боргового ресурсу на міжбанку з 6,2% у лютому до 4,3% у березні.

Динаміка монетарної бази та грошової маси в 2010 – 2012 рр., кумулятивно, %


Облікову ставку, яка з 10.08.2010 утримувалася на рівні 7,75%, постановою НБУ №102 від 21.03.2012 «Про регулювання грошово-кредитного ринку» було зменшено на 0,25 в.п. до 7,5%. Також з 31.03.2012 знижуються нормативи обов’язкових резервів на окремому рахунку в НБУ з 70% до 60% від суми обов’язкових резервів, що сформовані за попередній звітний період резервування. Крім того створено преференційні умови резервування коштів, залучених банками у національній валюті.
Також враховуючи використання російських рублів у розрахунках (за імпортований природний газ) між НАК "Нафтогаз України" та ВАТ "Газпром" і враховуючи потребу подальшої оптимізації управління міжнародними (золотовалютними) резервами, з метою підтримки економічної політики Уряду НБУ встановлює нульові ставки резервування за довгостроковими залученнями банків від банків-нерезидентів та фінансових організацій-нерезидентів у російських рублях.


Загальний обсяг депозитів зріс на 1,5% до 497,3 млрд. грн. (з початку року – на 1,7%) і забезпечувався винятково зростанням (на 4% до 288,6 млрд. грн.) вкладів у національній валюті при скороченні валютних депозитів (на 1,7% до 208,7 млрд. грн.).

Динаміка українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб у 2011 – 2012 рр., % річних


Динаміка індексів IEE DEPOSIT INDEX-UAH, IEE DEPOSIT INDEX-USD, IEE DEPOSIT INDEX-EUR у 2011-2012 рр.,%


Загальний обсяг наданих кредитів зріс лише на 0,2% (з початку року скоротився на 0,2%) до 792 млрд. грн. і в розрізі валют забезпечувався винятково зростанням позик у нацвалюті (на 1,2% до 472,6 млрд. грн.) при скороченні кредитування в інвалюті (на 1,2% до 319,4 млрд. грн.). Вартість позикових коштів продовжує залишатися стримуючим фактором кредитування – середньомісячна вартість позик у нацвалюті підвищилася з 15,3% у лютому до 15,9% у березні.

Динаміка кредитування у 2008 – 2012 рр. (з урахуванням та без урахування девальвації гривні у 2008 р.), %.


Зростання грошової маси (на 1,3% до 688,4 млрд. грн., 0,4% з початку року) забезпечувалося за рахунок депозитної та готівкової (зростання на 0,8% до 187,9 млрд. грн.) складових.

Скачати ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ березень 2012 р. у форматі PDF

Прикрепления: 9319411.jpg(93.9 Kb) · 5592440.jpg(81.1 Kb) · 7519352.jpg(424.9 Kb) · 0804540.jpg(325.4 Kb) · 4133630.jpg(296.2 Kb) · 0301924.jpg(344.7 Kb) · 6462185.jpg(433.7 Kb)


Флюгер был приколочен намертво - и ветер обречённо дул в указанном направлении...

Сообщение отредактировал Ostrik - Пятница, 21.09.2012, 09:29
 
OstrikДата: Пятница, 21.09.2012, 09:28 | Сообщение # 5
Генерал-майор
Группа: Spread_Trader
Сообщений: 352
Репутация: 25
Статус: Оффлайн
ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ місячний огляд Квітень 2012

У квітні, на відміну від попередніх місяців, динаміка бюджетних коштів у нацвалюті (скорочення на 1,5% до 5,7 млрд. грн.) не заважала зростанню ліквідності комерційних банків, що, зважаючи на дії НБУ щодо збільшення рівня ліквідності у системі, дало можливість зафіксувати за підсумком місяця позитивні темпи зростання монетарної бази – на 1% до 236,8 млрд. грн. та грошової маси – на 0,9% до 697,4 млрд. грн.

Динаміка монетарної бази та грошової маси в 2010 – 2012 рр., кумулятивно, %


НБУ проводив операції як з вилучення, так і з надання коштів комерційним банкам. Так, загальний обсяг мобілізаційних операцій у квітні становив 8,2 млрд. грн. із середньозваженою ставкою 2,45%, при цьому обсяг операції з рефінансування банків становив 2,9 млрд. грн. Середньозважена процентна ставка за операціями з рефінансування становила 8,64%.

Динаміка мобілізаційних операцій НБУ та їхній вплив на ліквідність банківської системи у 2011-2012 рр.


Питома вага інструментів рефінансування в його загальному обсязі в 2011 – 2012 рр., % та од.


Кількість банків відповідно до інструменту рефінансування в 2011 – 2012 рр., од.


Також зростанню ліквідності комерційних банків сприяло проведення додатних інтервенцій на валютному ринку (сальдо – 303,5 млн. дол. США).

На тлі зниження нормативу резервування з 70% до 60% від суми обов’язкових резервів, що сформовані за попередній звітний період резервування, відбулося скорочення залишку резервів на окремому рахунку: обсяг обов’язкових резервів становив 15,7 млрд. грн., з яких на окремий рахунок було перераховано 6,4 млрд. грн. (8 млрд. грн. у березні). Середній рівень коррахунків збільшився на 0,1% з 20,37 млрд. грн. у березні до 20,39 млрд. грн. у квітні.

Динаміка коррахунків та вартості коштів на міжбанківському ринку, млн. грн., % у 2011 – 2012 рр.


Зростання обсягу М0 (готівки поза банками) становило 3,5% до 194,5 млрд. грн., відтак, за скорочення загального обсягу депозитів на 0,8% (з початку року – зростання на 1,4%) до 496,1 млрд. грн., це сприяло зростанню грошової маси.
У розрізі валют вклади скорочувалися як у національній, так і в іноземній валюті – на 0,5% до 287,8 млрд. грн. та 1,3% до 208,3 млрд. грн. відповідно.
Вартість валютних депозитів, незважаючи на преференційні умови* нормативів резервування за депозитами в національній валюті, зросла з 5% у березні до 5,3% у квітні, що може свідчити про бажання банківської системи зупинити відтік валютних вкладів, який спостерігається другий місяць поспіль.

Динаміка українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб у 2011 – 2012 рр., % річних


Динаміка індексів IEE DEPOSIT INDEX-UAH, IEE DEPOSIT INDEX-USD, IEE DEPOSIT INDEX-EUR у 2011-2012 рр.,%* Облікову ставку, яка з 10.08.2010 утримувалася на рівні 7,75%, постановою НБУ №102 від 21.03.2012 «Про регулювання грошово-кредитного ринку» було зменшено на 0,25 в.п. до 7,5%. Також з 31.03.2012 знижуються нормативи обов’язкових резервів на окремому рахунку в НБУ з 70% до 60% від суми обов’язкових резервів, що сформовані за попередній звітний період резервування. Крім того створено преференційні умови резервування коштів, залучених банками в національній валюті.

Вартість позик у нацвалюті залишається стримуючим фактором кредитування реального сектору економіки. У квітні середньомісячна ставка за кредитами в нацвалюті хоч і зменшилася з 15,9% у березні, однак усе ще знаходиться на високому рівні – 14,5%. Про небажання комерційних банків брати на себе ризики, підтримуючи реальний сектор кредитними ресурсами, свідчить зростання (на 4% до 68,3 млрд. грн. або до 39% від загального обсягу в обігу) державних цінних паперів на їхніх балансах.
За підсумком місяця загальний обсяг наданих кредитів зріс лише на 0,5% (з початку року – на 0,1%) до 794,4 млрд. грн. і в розрізі валют забезпечувався винятково зростанням позик у нацвалюті (на 0,9% до 475,5 млрд. грн.) при скороченні кредитування в інвалюті (на 0,1% до 319 млрд. грн.).

Динаміка кредитування у 2008 – 2012 рр. (з урахуванням та без урахування девальвації гривні в 2008 р.), %** Індекси IEE DEPOSIT INDEX-UAH, IEE DEPOSIT INDEX-USD, IEE DEPOSIT INDEX-EUR розраховуються ІЕЕ на основі інформації, яка оприлюднюється НБУ щодо рівня депозитних ставок (за розрахунками агентства Thomson Reuters) як кумулятивні показники динаміки середнього рівня ставок строком 3, 6, 9 та 12 місяців у розрізі валют (гривня, долар США та євро) «Українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб» (Ukrainian Index of Retail Deposit Rates, або UIRD) відносно 18.05.2011 – початку розрахунку UIRD.

Скачати ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ квітень 2012 р. у форматі PDF

Прикрепления: 9644027.jpg(322.3 Kb) · 2905620.jpg(89.9 Kb) · 3792880.jpg(78.6 Kb) · 6083222.jpg(459.7 Kb) · 4581009.jpg(324.2 Kb) · 8417872.jpg(320.5 Kb) · 9977300.jpg(112.7 Kb) · 3846062.jpg(406.2 Kb)


Флюгер был приколочен намертво - и ветер обречённо дул в указанном направлении...

Сообщение отредактировал Ostrik - Пятница, 21.09.2012, 09:30
 
OstrikДата: Пятница, 21.09.2012, 10:28 | Сообщение # 6
Генерал-майор
Группа: Spread_Trader
Сообщений: 352
Репутация: 25
Статус: Оффлайн
ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ місячний огляд Травень 2012

У травні монетарна база зросла лише на 1% до 237 млрд. грн. На її динаміку мали вплив такі чинники:
За джерелами формування:
• Зростання залишку на рахунку уряду в НБУ на 40% до 7,9 млрд. грн.
• Проведення рефінансування банків обсягом 3,7 млрд. грн.
• Активне розміщення депозитних сертифікатів загальним обсягом 6,3 млрд. грн.
• Проведення операцій на валютному ринку – від’ємне сальдо інтервенцій НБУ становило 45 млн. дол. США.
За напрямами використання:
Зменшення коррахунків на 5,5% до 16,2 млрд. грн.
Зростання обсягу резервів на окремому рахунку в НБУ на 5,2% до 6,7 млрд. грн.
Зростання готівки поза банками лише на 0,2% до 194,8 млрд. грн.

Динаміка монетарної бази та грошової маси в 2010 – 2012 рр., кумулятивно, %


Динаміка мобілізаційних операцій НБУ та їхній вплив на ліквідність банківської системи у 2011-2012 рр.


Динаміка коррахунків та вартості коштів на міжбанківському ринку, млн. грн., % у 2011 – 2012 рр.


Питома вага інструментів рефінансування в його загальному обсязі в 2011 – 2012 рр., % та од.


Кількість банків відповідно до інструменту рефінансування в 2011 – 2012 рр., од.Низькі темпи приросту обсягу М0 (готівки поза банками) за скорочення загального обсягу депозитів на 0,5% (з початку року – зростання на 2,2%) до 500,1 млрд. грн. сприяло скороченню грошової маси на 0,4% до 701,1 млрд. грн.
У розрізі валют вклади скорочувалися і в національній, і в іноземній валюті – на 0,5% до 290 млрд. грн. та 0,4% до 210,1 млрд. грн. відповідно.
Вартість валютних депозитів, незважаючи на преференційні умови нормативів резервування за депозитами в національній валюті, зросла з 5,3% у квітні до 5,6% у травні, що може свідчити про бажання банківської системи зупинити тривалий відтік валютних вкладів.

Динаміка українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб у 2011 – 2012 рр., % річних


Динаміка індексів IEE DEPOSIT INDEX-UAH, IEE DEPOSIT INDEX-USD, IEE DEPOSIT INDEX-EUR у 2011-2012 рр.,%


Вартість позик у нацвалюті залишається стримуючим фактором кредитування реального сектору економіки. У травні середньомісячна ставка за кредитами в нацвалюті усе ще знаходиться на високому рівні – 14,5%. Комерційні банки продовжують нарощувати обсяг ОВДП на своїх балансах, що свідчить про небажання комерційних банків брати на себе ризики, підтримуючи реальний сектор кредитними ресурсами.

ОВДП, які знаходяться в обігу, за сумою основного боргу в розрізі утримувачів у 2011-2012 рр., млн. грн.


За підсумком місяця загальний обсяг наданих кредитів скоротився на 0,5% (з початку року – на 0,3%) до 790,5 млрд. грн. і в розрізі валют забезпечувався зростанням позик у нацвалюті лише на 0,8% до 479,4 млрд. грн. при значному скороченні кредитування в інвалюті (на 2,5% до 311,1 млрд. грн.).

Динаміка кредитування у 2008 – 2012 рр. (з урахуванням та без урахування девальвації гривні в 2008 р.), %


* Індекси IEE DEPOSIT INDEX-UAH, IEE DEPOSIT INDEX-USD, IEE DEPOSIT INDEX-EUR розраховуються ІЕЕ на основі інформації, яка оприлюднюється НБУ щодо рівня депозитних ставок (за розрахунками агентства Thomson Reuters) як кумулятивні показники динаміки середнього рівня ставок строком 3, 6, 9 та 12 місяців у розрізі валют (гривня, долар США та євро) «Українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб» (Ukrainian Index of Retail Deposit Rates, або UIRD) відносно 18.05.2011 – початку розрахунку UIRD.

Скачати ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ травень 2012 р. у форматі PDF

Прикрепления: 8422306.jpg(361.6 Kb) · 1582724.jpg(314.8 Kb) · 1821447.jpg(418.8 Kb) · 5267238.jpg(82.5 Kb) · 0526445.jpg(80.5 Kb) · 4695433.jpg(287.5 Kb) · 0978382.jpg(102.2 Kb) · 4435854.jpg(408.4 Kb) · 6416317.jpg(230.6 Kb)


Флюгер был приколочен намертво - и ветер обречённо дул в указанном направлении...

Сообщение отредактировал Ostrik - Пятница, 21.09.2012, 10:32
 
OstrikДата: Пятница, 21.09.2012, 11:34 | Сообщение # 7
Генерал-майор
Группа: Spread_Trader
Сообщений: 352
Репутация: 25
Статус: Оффлайн
ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ місячний огляд Червень 2012

У червні стимулюючі дії НБУ та динаміка бюджетних коштів сприяли зростанню монетарної бази на 2,6% до 243,2 млрд. грн.
Зважаючи на дефіцит ліквідності, який утворився у травні (обсяг вільної ліквідності скоротився до 480 млн. грн.) та зростання на цьому тлі відсоткових ставок, НБУ:

• скоротив обсяги продажу депозитних сертифікатів до 62 млн. грн. (проти 6,3 млрд. грн. у травні)

Динаміка мобілізаційних операцій НБУ та їхній вплив на ліквідність банківської системи у 2011 – 2012 рр.


• провів рефінансування банків загальним обсягом 9,8 млрд. грн.

Питома вага інструментів рефінансування в його загальному обсязі у 2011 – 2012 рр., % та од.


Кількість банків відповідно до інструменту рефінансування в 2011 – 2012 рр., од.


• змінив умови резервування коштів (обсяг обов’язкових резервів у червні скоротився на 0,6% до 15,6 млрд. грн., а обсяг резервів на окремому рахунку – на 21% до 5,3 млрд. грн.)

Довідково. Національний банк України з 30 червня цього року підвищує нормативи обов'язкового резервування за внесками в іноземній валюті на 1–1,5 відсоткового пункту, зокрема за короткостроковими коштами і депозитами юридичних і фізичних осіб з 8% до 9%, а за довгостроковими – з 2% до 3%.

Згідно з постановою НБУ №248 від 19 червня «Про деякі питання регулювання грошово-кредитного ринку» норматив резервування за валютними внесками юридичних і фізичних осіб до запитання і за коштами на поточних рахунках збільшено з 8,5% до 10%.
Крім того, з 2% до 3% підвищено норматив резервування за валютними коштами (крім російських рублів), залученими банками від банків-нерезидентів та фінансових організацій нерезидентів.
Нормативи за гривневими внесками залишилися незмінними й дорівнюють нулю.


• придбав державних облігацій України на суму 5 млрд. грн. (з початку року – 9,7 млрд. грн.), операції з продажу ДЦП НБУ не проводилися.
НБУ продовжує залишатися основним кредитором держави, про що свідчить частка ОВДП на його балансі – 48% від загального обсягу в обігу.

ОВДП, які знаходяться в обігу, за сумою основного боргу в розрізі утримувачів у 2011 – 2012 рр., млн. грн.


Скорочення залишку бюджетних коштів на рахунку в НБУ (на 28% до 5,7 млрд. грн.) сприяло зростанню ліквідності комерційних банків.
Водночас валютний канал абсорбував ліквідність – сальдо валютних інтервенцій НБУ було сформовано від’ємним і становило 704 млн. дол. США.
За таких умов коррахунки зросли на 14% до 18,5 млрд. грн., що на тлі зниження залишку обов’язкових резервів сприяло зростанню вільної ліквідності у 6 разів до 2,9 млрд. грн. (480 млн. грн. у травні).

Динаміка коррахунків та вартості коштів на міжбанківському ринку в 2011 – 2012 рр., млн. грн., %Однак, незважаючи на позитивні сигнали щодо рівня ліквідності загалом по банківській системі, слід відзначити продовження зростання вартості коштів у нацвалюті на міжбанку до 15,8%. Зазначене можна пояснити нерівномірністю розподілення ресурсу між суб’єктами фінансових відносин.
У свою чергу таке припущення підтверджує зростання вартості депозитів у нацвалюті – середньомісячна ставка зросла з 9,5% у травні до 11,5% у червні.

Зростання вартості вкладів забезпечило додатній приріст загального обсягу депозитів у нацвалюті більшими темпами, ніж у інвалюті – на 1,4% та 0,9% відповідно.
Депозити населення у національній та іноземній валюті зростали майже рівними темпами – 1,4% та 1,9% відповідно. У той же час депозити юридичних осіб у розрізі валют демонстрували різноспрямовану динаміку – скоротилися в іноземній валюті – на 2,1% та зросли на 1,4% у національній.
Загальний обсяг депозитів зріс на 1,2% до 506 млрд. грн.

Динаміка українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб у 2011 – 2012 рр., % річних


Динаміка індексів IEE DEPOSIT INDEX-UAH, IEE DEPOSIT INDEX-USD, IEE DEPOSIT INDEX-EUR у 2011-2012 рр.,%


Загальний обсяг наданих кредитів зріс на 0,4 % (з початку року – на 0,1 wacko до 793,9 млрд. грн. внаслідок їхнього зростання в нацвалюті (на 1,6 % до 487,3 млрд. грн.) при скороченні позик в інвалюті (на 1,4 % до 306,6 млрд. грн.).
Вартість позик у нацвалюті значно зросла – до 17,66 % проти 14,52% у травні, в інвалюті – на 8,59 % проти 7,59 % – і залишається одним із основних стримуючих факторів розвитку кредитування реального сектору економіки.

На нашу думку, перспективи щодо вартості залученого ресурсу (в т.ч. депозитів населення) будуть значною мірою залежати від розвитку ситуації на світових ринках та, відповідно, стану платіжного балансу України.
У разі його (платіжного балансу) погіршення валютний канал буде абсорбувати гривневу ліквідність, і, зважаючи на наміри НБУ підтримувати курсову стабільність, можна очікувати стриманої політики щодо надання ліквідності комерційним банкам. Отже, існують ризики більшого загострення ситуації на борговому ринку та зростання відсоткових ставок.
Як і наприкінці 2011 року, комерційні банки в боротьбі за вкладників можуть продовжувати підвищувати ставки за депозитами.
Слід зазначити, що наприкінці 2011 року, коли також спостерігалася криза ліквідності, акційні пропозиції банків сягали 25%. Зараз індекс UIRD за короткими вкладами фізосіб вже близько 16%, а деякі пропозиції на ринку досягають 23%.
Зростання вартості депозитів у нацвалюті триватиме у випадку збереження ризиків волатильності залишків на коррахунках та дефіциту ліквідності (який, на тлі зростання вартості коштів на міжбанку, як варіант може покриватися у тому числі і за рахунок залучення коштів населення).
Наразі середньозважена вартість коштів на міжбанку вже значно перевищує вартість залучення ресурсу від фізосіб.
Однак, якщо, як зазначалося вище, зростання боргового ресурсу пов’язано з його нерівномірним розподіленням між суб’єктами фінансових відносин, то по мірі вирівнювання перекосів КБ можуть зупинити підняття ставок.
У цьому світлі перевагою користуються короткострокові депозити які з одного боку вигідні для населення, з іншого менш ризикові для учасників ринку.


Динаміка вартості коштів на міжбанку та вкладів фізичних осіб, %* Індекси IEE DEPOSIT INDEX-UAH, IEE DEPOSIT INDEX-USD, IEE DEPOSIT INDEX-EUR розраховуються ІЕЕ на основі інформації, яка оприлюднюється НБУ щодо рівня депозитних ставок (за розрахунками агентства Thomson Reuters) як кумулятивні показники динаміки середнього рівня ставок строком 3, 6, 9 та 12 місяців у розрізі валют (гривня, долар США та євро) «Українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб» (Ukrainian Index of Retail Deposit Rates, або UIRD) відносно 18.05.2011 – початку розрахунку UIRD.


Скачати ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ червень 2012 р. у форматі PDF


Прикрепления: 2883492.jpg(323.6 Kb) · 2632088.jpg(95.9 Kb) · 4203622.jpg(77.8 Kb) · 1717545.jpg(233.5 Kb) · 9215455.jpg(443.7 Kb) · 3031091.jpg(268.1 Kb) · 1262418.jpg(110.5 Kb) · 4343334.jpg(173.8 Kb)


Флюгер был приколочен намертво - и ветер обречённо дул в указанном направлении...
 
OstrikДата: Пятница, 21.09.2012, 12:18 | Сообщение # 8
Генерал-майор
Группа: Spread_Trader
Сообщений: 352
Репутация: 25
Статус: Оффлайн
ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ місячний огляд Липень 2012

У липні динаміка грошових агрегатів обумовлювалася результатами дій НБУ з регулювання грошово-кредитного ринку та рухом бюджетних коштів.
З 30.06.2012 набрала чинності постанова Правління Національного банку України №248 від 19 червня 2012 року «Про деякі питання регулювання грошово-кредитного ринку».


Монетарна база зросла лише на 0,7% до 245 млрд. грн. (на 2,1% з початку року).

Динаміка монетарної бази та грошової маси в 2010 – 2012 рр., кумулятивно, %


На скорочення обсягу ліквідності в системі впливали наступні чинники:

• третій місяць поспіль валютний канал абсорбував ліквідність – від’ємне сальдо інтервенцій НБУ на валютному ринку становило
1,2 млрд. дол. США;
• незважаючи на проведення рефінансування банків обсягом 454,5 млн. грн., завдяки погашенню обсягом 1,4 млрд. грн. сальдо наданих кредитів було сформовано від’ємним – 905 млн. грн.

Обсяги наданих коштів, коштів до погашення та сальдо кредитів рефінансування у 2012 р., млн. грн.


Питома вага інструментів рефінансування в його загальному обсязі у 2011 – 2012 рр., % та од.


Зростанню ліквідності сприяло:

• скорочення коштів Уряду на рахунку в НБУ в нацвалюті на 35% – до 3,7 млрд. грн.;
• утримання НБУ від розміщення депозитних сертифікатів – регулятором проведено мобілізаційні операції обсягом лише 7 млн. грн., натомість обсяг погашення становив 39,6 млн. грн.;

Динаміка мобілізаційних операцій НБУ та їхній вплив на ліквідність банківської системи у 2011 – 2012 рр.


• скорочення обсягу обов’язкових резервів на окремому рахунку в НБУ на 17% – до 4,4 млрд. грн.

Довідково. Національний банк України з 30 червня цього року підвищив нормативи обов'язкового резервування за внесками в іноземній валюті на 1–1,5 відсоткового пункту, зокрема за короткостроковими коштами і депозитами юридичних і фізичних осіб з 8% до 9%, а за довгостроковими – з 2% до 3%.
Згідно з постановою норматив резервування за валютними внесками юридичних і фізичних осіб до запитання і за коштами на поточних рахунках збільшено з 8,5% до 10%.
Крім того, з 2% до 3% підвищено норматив резервування за валютними коштами (крім російських рублів), залученими банками від банків-нерезидентів та фінансових організацій нерезидентів.
Нормативи за гривневими внесками залишилися незмінними й дорівнюють нулю.


Протягом липня НБУ придбав державні облігації України обсягом 0,8 млрд. грн., при цьому операції з продажу державних цінних паперів зі свого балансу НБУ не проводив.

ОВДП, які знаходяться в обігу, за сумою основного боргу в розрізі утримувачів у 2011 – 2012 рр., млн. грн.


На міжбанку триває напруженість, яка виражається у зростанні вартості коштів. Так, середньомісячна вартість міжбанківських кредитів у нацвалюті зросла з 15,8% у червні до 16,6% у липні. При цьому рівень коррахунків зріс на 8% – до 20 млрд. грн. Слід зазначити, що протягом місяця коррахунки коливалися в коридорі 15,8–21,5 млрд. грн. при середньому рівні 18,6 млрд. грн., середньоденні ставки при цьому коливалися в діапазоні 9–23%, отже зростання середньомісячної ставки на тлі збільшення загального рівня коррахунків можна пояснити їхньою підвищеною волатильністю протягом місяця.

Динаміка коррахунків та вартості коштів на міжбанківському ринку в 2011 – 2012 рр.,
млн. грн., %Вищий темп зростання грошової маси (на 1,4% – до 720,3 млрд. грн.) забезпечувався за рахунок мультиплікативного розширення грошей – значення грошового мультиплікатора становило 2,94.
Зростають валютні заощадження населення, що в свою чергу говорить про збільшення девальваційних очікувань населення. Також, незважаючи на преференційні умови резервування коштів у нацвалюті, спостерігається зростання вартості валютних вкладів – середньомісячна ставка зросла з 5,4% у червні до 5,8% у липні. Вартість позик у нацвалюті зросла з 11,5% у червні до 12,6 у липні.
Загальний рівень депозитів зріс на 1,8% до 516 млрд. грн. в основному за рахунок валютних вкладів (зростання на 3,3% до 219,4 млрд. грн.), при зростанні вкладів у нацвалюті лише на 0,6% – до 296,5 млрд. грн. За таких умов зростання готівки поза банками становило лише 0,6% до 201,5 млрд. грн.

Динаміка українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб у 2011 – 2012 рр., % річних


Динаміка індексів IEE DEPOSIT INDEX-UAH, IEE DEPOSIT INDEX-USD, IEE DEPOSIT INDEX-EUR у 2011-2012 рр.,%


Вартість ресурсу продовжує залишатися стримуючим фактором кредитування економіки.
Середньомісячна ставка позик у нацвалюті зросла з 17,7% у червні до 19,6% у липні. Загальний обсяг наданих кредитів скоротився на 0,2 % (з початку року – на 0,1 wacko до 792,6 млрд. грн. внаслідок їх скорочення у нацвалюті (на 0,1 % до 486,8 млрд. грн.) та в інвалюті (на 0,3 % до 305,7 млрд. грн.).

Динаміка кредитування у 2008 – 2012 рр. (з урахуванням та без урахування девальвації гривні в 2008 р.), %


Банківська система з метою уникнення додаткових ризиків продовжує переносити активні операції у сферу безризикових інструментів, в тому числі в короткострокові ОВДП – зростання облігацій на балансах комерційних банків за липень становило 2,3 млрд. грн. Однак НБУ залишається основним кредитором держави – на кінець липня на його балансі було акумульовано 48% загального обсягу державних цінних паперів в обігу.

Ми не змінюємо думки про перспективи щодо вартості залучення ресурсу (в т.ч. депозитів населення), про що зазначалося у попередньому огляді. Вважаємо, що розвиток ситуації значною мірою буде залежати від розвитку подій на світових ринках та, відповідно, стану платіжного балансу України, а також політики НБУ, спрямованої на утримання курсової стабільності. Наразі середньозважена вартість коштів на міжбанку близька до вартості залучення ресурсу від населення.
Зважаючи на невизначеність курсових перспектив, перевагою користуватимуться короткострокові депозити, які з одного боку вигідні для населення, а з іншого – менш ризикові для учасників ринку.


Динаміка вартості коштів на міжбанку та вкладів фізичних осіб, %


* Індекси IEE DEPOSIT INDEX-UAH, IEE DEPOSIT INDEX-USD, IEE DEPOSIT INDEX-EUR розраховуються ІЕЕ на основі інформації, яка оприлюднюється НБУ щодо рівня депозитних ставок (за розрахунками агентства Thomson Reuters) як кумулятивні показники динаміки середнього рівня ставок строком 3, 6, 9 та 12 місяців у розрізі валют (гривня, долар США та євро) «Українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб» (Ukrainian Index of Retail Deposit Rates, або UIRD) відносно 18.05.2011 – початку розрахунку UIRD.

Скачати ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ липень 2012 р. у форматі PDF


Прикрепления: 5579891.jpg(295.7 Kb) · 2071397.jpg(152.1 Kb) · 2625193.jpg(90.3 Kb) · 2198879.jpg(306.4 Kb) · 3324325.jpg(237.8 Kb) · 0969037.jpg(373.8 Kb) · 7941976.jpg(277.3 Kb) · 2168657.jpg(112.0 Kb) · 9221143.jpg(313.1 Kb) · 0710025.jpg(202.8 Kb)


Флюгер был приколочен намертво - и ветер обречённо дул в указанном направлении...

Сообщение отредактировал Ostrik - Пятница, 21.09.2012, 12:27
 
OstrikДата: Пятница, 21.09.2012, 13:17 | Сообщение # 9
Генерал-майор
Группа: Spread_Trader
Сообщений: 352
Репутация: 25
Статус: Оффлайн
ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ місячний огляд Серпень 2012

«Алиса удивилась, как это она не удивилась, но ведь удивительный день еще только начался и нет ничего удивительного в том, что она еще не начала удивляться».

Льюис Кэрролл, «Алиса в стране чудес».Ключовою подією місяця на грошово-кредитному ринку було проведення 31.08.2012 тендера рефінансування банків загальним обсягом 3,8 млрд. грн. за середньозваженою ставкою 7,5% строком на 1 рік. Загалом упродовж серпня НБУ надав кредитів шляхом проведення тендера обсягом 4,3 млрд. грн. Однак п’ять кредитів з шести, виданих у серпні, були короткостроковими з максимальним терміном 29 днів, два з яких (обсягом 200 млн. грн.) було погашено в тому ж місяці. Завдяки наданню довгострокового ресурсу сальдо кредитів рефінансування було сформовано додатним – 3,3 млрд. грн.

Обсяги наданих коштів, коштів до погашення та сальдо кредитів рефінансування у 2012 р., млн. грн.


Зазначене відповідно вплинуло на зростання коррахунків банків на 11% – до 22 млрд. грн. Упродовж місяця їх рівень коливався в діапазоні 15,4 – 22,1 млрд. грн.

Динаміка коррахунків та вартості коштів на міжбанківському ринку в 2011 – 2012 рр., млн. грн., %


На перший погляд НБУ активізував проведення стерилізаційних операцій. Так, якщо в липні проведено тільки одне розміщення депозитних сертифікатів, то в серпні проведено 6 розміщень, однак обсяги залучених коштів у серпні не перевищили рівень липня – 7 млн. грн.
Слід зазначити, що погашення депозитних сертифікатів обсягом 4 млн. грн. відбулося вже в серпні. Таким чином, з урахуванням погашень за раніше мобілізованими коштами, у серпні сальдо стерилізаційних операцій, як і в попередньому місяці, було сформовано додатним і становило 302 млн. грн.

Динаміка мобілізаційних операцій НБУ та їхній вплив на ліквідність банківської системи у 2011 – 2012 рр.


Обсяг придбаних Національним банком України державних облігацій України (за номінальною вартістю) в серпні становив 3,3 млрд. грн. (з початку року – 13,8 млрд. грн.). Операцій з продажу державних облігацій України зі свого портфеля в 2012 році він не проводив. Також не здійснювалися операції з купівлі (продажу) державних облігацій України через механізм двостороннього котирування. Водночас за зазначеними операціями з початку року Національний банк України придбав державних облігацій (за номінальною вартістю) на загальну суму 2,3 млрд. грн. і продав на суму 1,9 млрд. грн.

ОВДП, які знаходяться в обігу, за сумою основного боргу в розрізі утримувачів у 2011 – 2012 рр., млн. грн.


Обсяг бюджетних коштів на рахунку в НБУ в нацвалюті зріс на 80% до 6,6 млрд. грн. (у липні становив 3,6 млрд. грн.), що стримувало зростання грошових агрегатів.
На міжбанку внаслідок зростання ліквідності відбулося зниження вартості коштів. Середньозважена ставка знизилася з 17,9% на кінець липня до 12,3% на кінець серпня. Однак про невизначеність суб’єктів фінансових відносин щодо перспектив свідчить висока ціна місячного ресурсу.

За підсумком місяця монетарна база зросла на 1,9% до 249,8 млрд. грн.

Динаміка монетарної бази та грошової маси в 2010 – 2012 рр., кумулятивно, %


Вартість валютних вкладів залишилася на рівні попереднього місяця – середньомісячна ставка становила 5,8%.
Валютні заощадження населення зростали більшими темпами, ніж депозити в нацвалюті (2,5% до 166,6 млрд. грн. та лише на 0,1% до 180 млрд. грн.), що в свою чергу говорить про збільшення девальваційних очікувань населення.
Вартість вкладів у нацвалюті зросла з 12,6% у липні до 14,1% у серпні, що на тлі зростання монетарної бази можна пояснити тривалою жорсткою монетарною політикою НБУ. Довідково. Протягом місяця середньозважена вартість вкладів у нацвалюті коливалася в діапазоні 11,2 – 18,9%, отже зростання вартості коштів до попереднього місяця було сповільнено ефектом від проведення довгострокового рефінансування. Загальний рівень депозитів зріс лише на 0,6% до 520 млрд. грн. за рахунок валютних вкладів (зростання на 1,4% до 223,1 млрд. грн.), обсяг вкладів у нацвалюті не змінився. За таких умов відбулося скорочення готівки поза банками на 0,4% до 200,8 млрд. грн. Грошова маса зросла лише на 0,3% до 723,4 млрд. грн.
Вартість ресурсу продовжує зростати, що в свою чергу стримує кредитування.

Динаміка українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб у 2011 – 2012 рр., % річнихДинаміка індексів IEE DEPOSIT INDEX-UAH, IEE DEPOSIT INDEX-USD, IEE DEPOSIT INDEX-EUR у 2011-2012 рр.,%Середньомісячна ставка позик у нацвалюті зросла з 16,9% у липні до 20,3% у серпні. Загальний обсяг наданих кредитів збільшився лише на 0,6 % (з початку року – на 0,4 % ) до 796,4 млрд. грн. за рахунок їх зростання у нацвалюті (на 1,3% до 492,7 млрд. грн.) при скороченні в інвалюті (на 0,6 % до 303,7 млрд. грн.).

Динаміка кредитування у 2008 – 2012 рр. (з урахуванням та без урахування девальвації гривні в 2008 р.), %На кінець серпня у власності банків знаходилося 41% ОВДП від загального обсягу в обігу – банківська система з метою уникнення додаткових ризиків продовжує переносити активні операції в сферу безризикових інструментів, у тому числі в короткострокові ОВДП.
У серпні дещо знизився обсяг ДЦП на балансах КБ – на 80 млн. грн. НБУ залишається основним кредитором держави – на кінець липня на його балансі було акумульовано 50% загального обсягу державних цінних паперів в обігу.


Ми вважаємо, що вартість коштів у короткостроковій перспективі знаходитиметься на високому рівні, зважаючи на ситуацію, яка склалася на грошово-кредитному та валютному ринках, а саме: в умовах ескалації напруги щодо боргових проблем периферійних країн Єврозони та пов’язаною з цим невизначеністю та через зростання ставок на тлі високих ризиків кредитування ЄЦБ, наприклад, на відміну від НБУ, проводить стимулюючі заходи, спрямовані на відновлення кредитування через підтримку банківського сектору ліквідністю, в той час як НБУ проводить жорстку монетарну політику, що призводить до зростання ставок.

Довідково. ЄЦБ проводив масштабні вливання коштів у систему. Так, 22.12.2011 ЄЦБ шляхом проведення рефінансування в рамках програми LTRO 1 надав комерційним банкам 489,2 млрд. євро, 01.03.2012 ЄЦБ провів рефінансування комерційних банків LTRO2 загальним обсягом 530 млрд. євро.
Слід зазначити, що ЄЦБ на тлі проведення масштабних заходів зі стимулювання економіки продовжував проводити інші операції з рефінансування – кредити MRO та OT . Також ЄЦБ продовжував нарощувати обсяг державних цінних паперів на своєму балансі.
Загалом ЄЦБ з початку року (без урахування LTRO1 наприкінці 2011 року) шляхом проведення тільки рефінансування банків надав у систему близько 730 млрд. євро.
ЄЦБ також утримував ключові відсоткові ставки на низькому рівні. Так, облікову ставку ЄЦБ 11.07.2012 було знижено на 25 в.п. до 0,75% (до цього часу вона знаходилася на рівні 1%, починаючи з 14.12.2011). Також у липні ЄЦБ одночасно знизив ставку за депозитами – до 0% та за маржинальними кредитами – до 1,5%.


* LTRO – Long Term Refinancing Operations – довготермінові кредити рефінансування
MRO – Main Refinancing Operations – головні кредити рефінансування
ОТ – other type of operation – інші операціїТак, навіть незважаючи на деякі дії НБУ з надання ліквідності банківській системі, середньомісячна ставка за міжбанківськими кредитами у нацвалюті зросла з 9,5% у грудні 2011 року до 17,3% у серпні 2012 року. Зростання вартості коштів відбувалося на тлі стабільного рівня коррахунків – у середньому 19,2 млрд. грн. протягом січня-серпня. Вільна ліквідність протягом січня-серпня коливалася у коридорі 138-4470 млн. грн. відображаючи брак коштів.
Зазначене можна пояснити нерівномірністю розподілення ресурсу між суб’єктами фінансових відносин. Найбільші обсяги рефінансування отримували банки, які потім виступали основними контрагентами Мінфіну на аукціонах з розміщення державних облігацій.
Суттєве зростання обсягу ОВДП в обігу відбувалося: в березні – 11,5 млрд. грн., квітні – 3,6 млрд. грн. та червні – 12,4 млрд. грн. п.р. (періоди вдалого розміщення довгострокових ОВДП). При цьому обсяги надання кредитів рефінансування та обсяги зростання ОВДП на балансах комерційних банків були практично однакові: 5,5 проти 5 млрд. грн. у березні, 2,5 проти 2,9 млрд. грн. у квітні, 7,4 проти 7,3 млрд. грн. у червні відповідно, що підтверджує спрямованість ресурсів на фінансування дефіциту бюджету шляхом викупу державними банками ОВДП на первинному ринку.

Залежнісь між обсягом наданих кредитів та обсягом ОВДП на балансі комерційних банків у 2012 р., млн. грн.ОВДП, наявні на балансі, банки спрямовували на отримання кредитів НБУ шляхом проведення операцій РЕПО. Так, питома вага операцій РЕПО в загальному обсязі операцій з підтримки протягом року коливалася в коридорі 59 – 87%, у той час як питома вага кредитів рефінансування шляхом проведення тендера коливалася в межах 4 – 28%.

Отже, грошовий ресурс отримувався лише окремою частиною банківської системи і спрямовувався на фінансування дефіциту бюджету, а не на кредитування.
Схема, що діятиме до парламентських виборів у жовтні, очікується така: на допомогу Мінфіну приходитимуть дружні банки або кошти залучатимуться через розміщення валютних облігацій.
Зазначені події вказують на небажання НБУ збільшувати ліквідність банківської системи, отже за умови підтримання курсової стабільності зниження ставок не очікується. З іншого боку на скорочення монетарної бази впливатимуть інтервенції НБУ – валютний канал на тлі від’ємного сальдо поточного рахунку продовжуватиме абсорбувати ліквідність.


* Індекси IEE DEPOSIT INDEX-UAH, IEE DEPOSIT INDEX-USD, IEE DEPOSIT INDEX-EUR розраховуються ІЕЕ на основі інформації, яка оприлюднюється НБУ щодо рівня депозитних ставок (за розрахунками агентства Thomson Reuters) як кумулятивні показники динаміки середнього рівня ставок строком 3, 6, 9 та 12 місяців у розрізі валют (гривня, долар США та євро) «Українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб» (Ukrainian Index of Retail Deposit Rates, або UIRD) відносно 18.05.2011 – початку розрахунку UIRD.

Скачати ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ серпень 2012 р. у форматі PDF

Прикрепления: 7369519.jpg(192.8 Kb) · 0260325.jpg(370.4 Kb) · 6189537.jpg(306.4 Kb) · 6186727.jpg(237.8 Kb) · 9607999.jpg(211.9 Kb) · 8429277.jpg(302.3 Kb) · 1388684.jpg(274.5 Kb) · 7411203.jpg(92.6 Kb) · 6455370.jpg(311.1 Kb) · 8446885.jpg(167.8 Kb)


Флюгер был приколочен намертво - и ветер обречённо дул в указанном направлении...

Сообщение отредактировал Ostrik - Пятница, 21.09.2012, 13:48
 
OstrikДата: Вторник, 13.11.2012, 11:58 | Сообщение # 10
Генерал-майор
Группа: Spread_Trader
Сообщений: 352
Репутация: 25
Статус: Оффлайн
ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ місячний огляд Вересень 2012

НБУ дещо активізував (якщо це можна так назвати) проведення мобілізаційних операцій: було залучено 26 млн. грн. (проти 7 млн. грн. у серпні) в основному за рахунок депозитних сертифікатів строком на 14 днів, причому 3 млн. грн. погашено вже у вересні. Таким чином цей інструмент незначно діяв у бік зростання ліквідності за рахунок переважання обсягів до погашення над обсягами залучених коштів. Однак наявні обсяги не можна назвати такими, що чинять суттєвий вплив на рівень ліквідності в системі. Отже, мобілізаційні операції не використовуються як інструмент грошово-кредитного ринку. Станом на 05.10.2012 в обігу знаходилися депсертифікати обсягом 26 млн. грн.

Динаміка мобілізаційних операцій НБУ та їхній вплив на ліквідність банківської системи у 2011 – 2012 рр.Відбулися зміни у структурі операцій рефінансування на користь кредитів строком на 90/360 днів (зростання частки з 5% у серпні до 57% у вересні) та зменшення частки операцій репо (скорочення з 61% у серпні до 23% у вересні) в загальному обсязі наданих кредитів.

Питома вага інструментів рефінансування в його загальному обсязі та загальна кількість банків, у 2011 – 2012 рр., % та од.


31.08.2012 проведено тендер рефінансування банків загальним обсягом 3,8 млрд. грн. за середньозваженою ставкою 7,5% строком на 1 рік, кошти від якого на рахунки банків було перераховано у вересні. Також з метою підтримки банківської системи ліквідністю НБУ надав 400 млн. грн. шляхом проведення тендера з рефінансування, максимальний термін якого становив 14 днів. Кредити обсягом 300 млн. грн. були погашені вже у вересні. Загальний обсяг кредитів до погашення становив 602 млн. грн. Таким чином сальдо кредитів рефінансування за тендером на строк до 90/360 днів було сформовано додатним і становило 3623 млн. грн. за рахунок кредиту, наданого наприкінці серпня.

Обсяги наданих коштів, коштів до погашення та сальдо кредитів рефінансування у 2012 р., млн. грн.


Бюджетні кошти рухалися в бік зростання грошових агрегатів – обсяг коштів уряду на рахунку в НБУ скоротився на 65% до 2,3 млрд. грн. (6,6 млрд. грн. у серпні).
Зазначене відповідно вплинуло на зростання коррахунків банків на 3% – до 22,8 млрд. грн. Упродовж місяця їхній рівень коливався в діапазоні 16 – 26 млрд. грн., відповідно середньомісячна ставка за кредитами на міжбанку знизилася з 17,3% у серпні до 12% у вересні.

Динаміка коррахунків та вартості коштів на міжбанківському ринку в 2011 – 2012 рр., млн. грн., %Також НБУ здійснював операції з купівлі державних облігацій України на свій баланс, обсяг яких становив 0,4 млрд. грн., причому операції з продажу ДЦП він не проводив.
За підсумком місяця монетарна база скоротилася на 0,7% до 247,9 млрд. грн., чому сприяло, в основному, проведення валютних інтервенцій НБУ – їхнє від’ємне сальдо становило 1,5 млрд. дол. США (найбільше від’ємне значення з жовтня 2011 року).

Динаміка монетарної бази та грошової маси в 2010 – 2012 рр., кумулятивно, %


Загальний рівень депозитів зріс лише на 0,9% до 526,6 млрд. грн. за рахунок валютних вкладів (зростання на 2,1% до 227,7 млрд. грн.), обсяг вкладів у нацвалюті зріс лише на 0,7% до 299 млрд. грн.
За таких умов відбулося скорочення готівки поза банками на 0,5% до 199,8 млрд. грн.
Віддзеркалюючи девальваційні очікування, триває стійка тенденція зростання заощаджень в інвалюті населення більшими темпами, ніж у нацвалюті. У вересні валютні депозити населення зросли на 2,9% до 171,3 млрд. грн., гривневі депозити скоротилися на 1,4% до 177,5 млрд. грн.
Реальний сектор навпаки збільшував заощадження у нацвалюті – зростання на 3,2% до 121,3 млрд. грн. при скороченні вкладів у інвалюті на 2,1% 56,4 млрд. грн.
Зростання грошової маси на 0,5% до 730 млрд. грн. на тлі скорочення монетарної бази забезпечувалося мультиплікативним розширенням грошей. Значення мультиплікатора становило 2,94.

Динаміка українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб у 2011 – 2012 рр., % річних


Динаміка вартості коштів на міжбанку та вкладів фізичних осіб, %


Загальний обсяг наданих кредитів збільшився лише на 0,8 % (з початку року – на 1,2 % ) до 803 млрд. грн. за рахунок їхнього зростання у нацвалюті (на 1,3% до 499,1 млрд. грн.), обсяг наданих кредитів у інвалюті не змінився.

Динаміка кредитування у 2008 – 2012 рр. (з урахуванням та без урахування девальвації гривні в 2008 р.), %


Високий рівень ліквідності сприяв зменшенню вартості коштів – середньомісячна ставка за кредитами в нацвалюті знизилася з 17,3% у серпні до 12% у вересні. Однак вартість ресурсу продовжує стримувати кредитування.
Триває тенденція мінімізації ризиків з боку банківської системи, у т.ч. шляхом перенесення активних операцій у короткострокові ОВДП: на кінець вересня у власності банків знаходилося 41% ОВДП від загального обсягу в обігу. НБУ залишається основним кредитором держави – на кінець вересня на його балансі було акумульовано 50% загального обсягу державних цінних паперів в обігу.

ОВДП, які знаходяться в обігу, за сумою основного боргу в розрізі утримувачів у 2011 – 2012 рр., млн. грн.


Ми вважаємо, що вартість коштів у короткостроковій перспективі знаходитиметься на високому рівні, зважаючи на продовження рестрикції НБУ та невизначеності щодо розвитку ситуації після парламентських виборів.

Скачати ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ вересень 2012 р. у форматі PDF

Прикрепления: 7890128.jpg(357.5 Kb) · 7214834.jpg(96.0 Kb) · 9604023.jpg(268.9 Kb) · 9358219.jpg(381.2 Kb) · 6690078.jpg(309.4 Kb) · 2311698.jpg(312.5 Kb) · 3484237.jpg(371.2 Kb) · 5155371.jpg(240.6 Kb) · 0929051.jpg(321.1 Kb)


Флюгер был приколочен намертво - и ветер обречённо дул в указанном направлении...

Сообщение отредактировал Ostrik - Вторник, 13.11.2012, 12:11
 
Форум (главная) » Авторские блоги » Блог Ostrik » ЛІКВІДНІСТЬ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ (Огляди основних тенденцій на грошово-кредитному ринку)
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Зарегистрированные пользователи, побывавшие сегодня на форуме:
Поиск по форуму (insider search engine):